forumdll.benimforum.biz

AnasayfaPortalAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Bilgisayarcıların korkulu rüyası: RSI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Afacanhelboy
Deneyimli
Deneyimli

Erkek
Oğlak Keçi
Teşekkür : 46
. : [

250509
MesajBilgisayarcıların korkulu rüyası: RSI

Gerçek bir hayat hikayesi. Herkesin sağlıklı ve mutlu bir şekilde bilgisayar kullanması dileği ile...
Gülü seven dikenine katlanır misali, ofiste bilgisayar kullan, gel eve en sevdiğin bilgisayar oyununun karşısına geç...28 senelik hayatımda, bilgisayar karşısında geçen süre abartısız 10 sene vardır. Düşününce belki iyi de dayanmış bu bilekler, bu bel, bu boyun. Hikayemiz mutlu bir şekilde askerden gelmiş bilgisayar oyunlarına ve iş aramaya kendini veren bir insan olarak başlıyor. Önceleri pek sallanmayan bir sol elde uyuşma...Üstüne yatmışsındır, fazla sallamışsındır, falan filan, kocakarı ilaçları...Biraz araştırma netten, aha bu da neymiş böyle bir sürü hastalık olabilir kaygısı ile tırsmak...karpal tünel sendromu, troasik tünel sendromu...bunlar da ne ola ki? En sonunda bir uzmana gitme kararı alınır. Bir sürü tetkik, karpal tünel sendromu mu ( Bilekteki kanalda daralması ile sinir sıkışması ve böylece elde ağrı ve uyuşma ), troasik çıkış sendromu mu? ( Boyundan gelen sinir kanalında sıkışma yine kola yansıyor ) EMG denen parmaklarınızın orasına burasına elektrik veren testle ortaya çıkıyor(?) yapan eleman bir şey yok dedi, ama başlangıç ise altı ay sonra tekrar gelmen icap edebilir...oldu canım ne demek her altı ayda bir gelip bir elektrik alırız senden. Neyse uzman arkadaşa boyun filmi, EMG sonucu ile gidilir, teşhis tümdengelim şeklinde olur, o değilse bu değilse şu değilse demek şu...mühendislik okuyanlar bilir, doktorlar daha ampirik haraket etmek zorundadır, bizim gibi kesin X=5 diyemezler, bir şeyin tek cevabı yoktur ve tıp bilimi hala tahmininizden de geridedir, hasta olmadan çaresizliği yaşamadan anlamak mümkün değil. Eleman öneri olarak biraz bileklik tak falan filan gibisinden bir çözüm önerisi getirdi. Üstüne bastırarak bilgisayar kullanmakta bir mahsur var mı dedim, hayır yok buyur takıl eskisi gibi dedi. Neyse bu böyle devam etti bir süre daha, aynı ağrı ve uyuşma sağ bileğime de yansıyınca, dedim bu uzmandı, belki okurken o dersi ( RSI, Repetitive strain injury, tekrarlayan incinme yaralanması ) kaçırmıştır. Biz bunun hocasına gidelim de, dersi veren adam bu, hiç değilse dersi kaçırma şansı yok, kendi veriyor. Gittik, amca da ünlü bir prof ortopedide, iyi güzel baktı filme, hikayeyi dinledi, senin boynunda düzleşme var (?) hönk? işte iki kola yansıyor falandı filandı...insan psikolojisi öyle bir şey ki, nereye kafaya takarsa, hiçbir şeyi olmasa dahi, oraya kafayı takınca turp gibi olan boynumda sanki ağrı varmış gibi geldi. Kollara bir de sen boyun eklenmesin mi, uzun süre fizyoterapiye gitmeyi düşündüm, sigortanın azizliğine gelip karşılamadığını öğrenince evlenme arifesinde para da lazım diye mecbur salladım. Bir sürü doktorun ilginç teşhisler koyması neticesinde, bu işi Türkiyede pek anlayan olmadığına kanaat getirdim. Netten araştırırken anti-rsi programlar olduğunu keşfettim. Bunlardan Workrave'i ofisteki makineye kurdum, ayarını da 3 dakikada 20 sn mikro ara ve her 20 dakikada 5 dakika ara olarak ayarladım. Bu program ayarlama tipinize bağlı olarak, ekranda gıcık bir mesaj ile ara vermeniz gerektiğini vurguluyor. Eli mahkum ara veriyorsunuz, çok kritik işlerle uğraşırken can sıkıcı olsa da, bu program sayesinde tüm ağrılarım şaşırtıcı denebilecek derecede %90 oranında azaldı. En son ağrıdan neredeyse ağlayacak hallere geldiğimi düşünürsek, bu programı yazan elemana yatıp kalkıp dua ediyorum. Olayın mantığı şu, verdiğiniz mikro aralarla, 10 sn, 20 sn bile olsa, kullanım sırasında deforme olan, gerilen kas ve sinir hücreleriniz, kendini yeniliyor, böylelikle yaralanma ilerleyemiyor, ve ağrı ( şayet varsa ) şaşırtıcı şekilde geçiyor. Proflara doçentlere uzmanlara yüzlerce milyon vererek kurtaramadığım ağrıdan, beleş olan bu program sayesinde kurtuldum. Beni hasta eden bilgisayarın bizzat kendisi beni yine tedavi etmiş oldu. Bu programla birlikte microsoft natural klavye ve mouse da kullanırsanız, ve oturma pozisyonunuza da dikkat ederseniz, sağlığınızı korumuş olursunuz. Bu arada dipnot, microsoft klavye üzerine bir şey dökülürse aynen çöp oluyor, ofiste kullanırken dikkatli olun, bir sürü para verdiğiniz klavyeye yazık oluyor. Sağlıklı duruş ve oturuş üzerine de bir kaç şey söylemek istiyorum, çünkü bel sakatlanmaları da kesinlikle biçimsiz oturuşlardan ve dandik sandalyelerden kaynaklanıyor. Ofiste sağıma soluma bakınca herkesin öne eğik acaip oturuş şekillerinde oturduklarını görüyorum. Masalar, sandalyelere göre çok yukarıda kalmış. Klavye ve mouse kullanırken kollar kesinlikle 90 derece olmalı, yüksek bir masada kollarınız ister istemez ördek gibi yukarıda kalıyor, masa konusunda bir şey yapamayacağımı görünce, etajerle bilgisayar kasası arasında bir platform yerleştirdim, mouse ile klavyemi onların üzerine koydum, milletin şaşkın bakışları altında bu şekilde masa altından çalışıyorum. Ofisteki arkaya kaykık sandalyeyi de, ikea dan aldığım moses modeli sandalye ile değiştirdim. Böylelikle bel ağrısından da büyük ölçüde yırttım. Ofiste ve bilgisayar karşısında uzun vakit geçirenlere öğüdüm, " bana bir şey olmaz " türk mantığı ile haraket etmekten vazgeçin, anti-rsi program ( Bence en iyisi workrave ) ve anti-rsi klavye mouse mutlaka kullanın, ofis mobilyalarında ergonomik olanları seçin, ergonomik değilse işverenden talep edin, değiştirilmiyorsa paranıza kıyıp kendiniz alın. Unutmayın ki, doktorlara vereceğiniz paradansa, bir kaç ofis mobilyasına vereceğiniz para daha efdaldir. Anti-rsi programın vereceği aralara mutlak surette riayet edin, her 20 dakikada bir 5 dakika olsun yerinizden kalkın ve etrafta dolaşın...Azıcık da olsa aynı dertten muzdarip arkadaşlara faydam oldu ise ne mutlu bana...

Herkesin sağlıklı ve mutlu bir şekilde bilgisayar kullanması dileği ile...

alıntı:Chip

Similar topics

-
» şehitlerimizin anısına 18 full albüm asker şehit şarkıları
» IPTABLES ile DDOS Saldırılarını Engelleme
» Jensen Ackles Şarkıları
» AHŞAP TEKNE SİTELERİ
» Yön Tuşları İkonları
Bu yazıyı burda paylaş : Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Bilgisayarcıların korkulu rüyası: RSI :: Yorum

Geri: Bilgisayarcıların korkulu rüyası: RSI
Mesaj Bir Paz 31 Mayıs 2009, 14:34 tarafından Aktifleştirici
Paylaşım için Teşekkürler

Bilgisayarcıların korkulu rüyası: RSI

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 

1 sayfadaki 1 sayfası